W mieszkaniu śpimy, jemy, nieraz pracujemy, ale przede wszystkim odpoczywamy – czujemy się tam na tyle dobrze, że regenerujemy siły, nabieramy energii do dalszych działań. Mieszkanie zatem meblujemy tak, by czuć się w nim jak najlepiej, dobieramy barwy i styl dokładnie takie jakie lubimy, podobnie wybieramy meble i rozmieszczenie sprzętów, tak by wszystko było pod ręką.

- Do pokojów wstawiamy takie meble, jakie nam najbardziej odpowiadają – mówi Michał Snela, projektant wnętrz. – Jeśli lubimy stary styl, najlepiej będziemy czuli się wśród dostojnych szaf i stylowych łóżek, jeśli zaś odpowiada nam nowoczesność – w naszym pokoju zagoszczą śmiałe w projekcie meble ze szkła, metalu, w jasnych barwach. Albo też nawiązujące stylem do lat sześćdziesiątych meble w paskowej okleinie, modne obecnie. Pamiętajmy jednak, że prawie zawsze jesteśmy uzależnieni od zastanego układu mieszkania, czyli np. kształtu i wielkości pomieszczenia, ustawienia okien i drzwi, czy jakości oświetlenia. W nowoczesnym budownictwie dochodzą do tego elementy konstrukcyjne typu filarów, świetlików, czy koncepcyjne – elementy z cegieł wyeksponowane na tynku ścian. Dlatego trzeba tak rozmieścić i dobrać meble, czy artykuły dekoracyjne, by nie było zgrzytu z zastaną sytuacją, a jednocześnie by je dobrze wyeksponować i ustawić tak, byśmy mieli do nich nieskrępowany dostęp. 
Dysponując dużą przestrzenią i preferując meble solidne, wygodne, kanapy i sofy w sam raz nadające się do spędzenia na nich czasu na przyjacielskich rozmowach, czy oglądania ulubionych filmów, możemy wstawić do pokoju np. sofę „Nashville” firmy ARISmebel, która  nominowana w kategorii „mebel produkcji przemysłowej” zdobyła tytuł „Mebla Roku 2010” w finale I edycji konkursu o Godło Promocyjne Mebli Swarzędzkich Swarzędz. Do nagrody głównej nominowano wówczas pięć mebli spośród siedemdziesięciu siedmiu!
Jak dobrać pozostałe meble, by pasowały do sofy? Projektanci podkreślają: dowolnie, ale tak, by uniknąć jakichkolwiek zgrzytów stylistycznych i barwnych. Podstawą jest to, by nie mieszać styli, by trzymać się konsekwentnie wybranej koncepcji, pasującej do typu budynku i mieszkania. Można zresztą skorzystać z programów komputerowych – wizualizacji wnętrza, dzięki którym na ekranie komputera zobaczymy, jak będzie wyglądać konkretne wnętrze, przy wykorzystaniu dokładnie takich mebli, tapet, czy dywanów, jakie sobie wymarzyliśmy. Można wówczas dodawać, lub odejmować niektóre rzeczy i obserwować jak zmienia się ogólny obraz. A gdy już uznamy, że dokładnie takie zagospodarowanie pokoju nam odpowiada, możemy kompletować wybrane elementy. 
Na brak wyboru na rynku mebli narzekać absolutnie nie można: w sklepach i salonach czekają na nas takie zestawy, jakie tylko sobie wymarzymy – nowoczesne, bądź stylizowane na antyczne, małe i duże, jasne i ciemne. A do tego na giełdach i w antykwariatach można znaleźć autentyczne stare meble, które zawsze zapewniają odpowiedni klimat wnętrza.
Na rynku spotykamy meble w dużym wyborze, w wielu wariantach barwnych, i to odbiegających od klasycznych brązów – a więc czerwone, żółte, białe, czarne, granatowe. 
- Jasne, ciemne, proste, lub wyszukane w kształcie, wielkoseryjne produkcje, jak i pojedyncze meble, robione przez designerów na zamówienie – uzupełnia Michał Snela. – Jeśli chcemy mieć oryginalny, jednostkowy mebel, wymyślony tylko dla nas, musimy znaleźć projektanta, który ma doświadczenie w przygotowywaniu takich mebli, jakie nam odpowiadają i najlepiej – w takich się specjalizuje. Późnej takim właśnie unikatowym meblem możemy się pochwalić w gronie znajomych.
Indywidualne wzornictwo opiera się na guście zamawiającego i niektórych widzów może zadziwiać, a nawet szokować. Wieszaki w kształcie dłoni, nogi stołowe w kształcie ludzkich nóg...
-  Sto lat temu też nikt nie pomyślał, że korkociąg do wina nie musi być tylko rączką ze świderkiem – dodaje M.Snela. – A dziś powstają prawdziwe dzieła sztuki, będące nie tylko użytecznymi korkociągami. Ale jednocześnie w dobie technik komputerowych nie musimy obawiać się, że efekt finalny pracy projektanta nas przerazi – zawsze można poprosić o wykonanie wcześniejszej wizualizacji komputerowej zamówionego mebla.