Grzegorz Okoński
Wnętrza mogą być modne, a ścian nie malujemy na długie lata – zapewniają projektanci wnętrz i śledzą oraz kreują trendy. Co prawda jest to inna moda niż np. w branży odzieżowej, utrzymująca się przez dłuższy czas, ale tak samo nastawiona jest na wygodę i walory estetyczne. I co jest równie ważne – nie szokuje.

- Modne wnętrza opierają się na odpowiedniej kombinacji kolorów, materiałów i wzorów zdobniczych – mówi Michał Snela, architekt i projektant wnętrz. – W poszczególnych sezonach są inne, co można obserwować w katalogach salonów z artykułami wyposażenia wnętrz, czy producentów farb, tapet i mebli. Różnice między sezonami  są dość płynne, tak że jeśli ktoś chce być modny, nie musi na gwałt zmieniać całego pokoju.
Obecnie projektanci wybierają kompozycje dla osób odważnych, lubiących życie – kompozycje kontrastowe w popularnych barwach szarych ostrym żółtozielonym- limonką, lub z kolorem pomarańczowym, dobrze łączącym się z wieloma barwami. Można zatem zastosować szarą posadzkę z eleganckich płytek i w kolorze limonki szereg dodatków, tkaniny mebli, czy inne elementy mebli. Ten kolor, podobnie jak pomarańczowy rozświetli tło, będzie dobrze eksponowany, a jednocześnie nie  będzie zbyt ostry. 
- Wśród elementów zdobniczych, mebli, firanek wciąż dobrze widziane są motywy kwiatowe, takie wiosenne, nawet kolorowe, ożywiające wnętrze w ponure dni – dodaje Michał Snela. - Ale ważny jest umiar i konsekwencja, by pokój nie wyglądał jak wycinanka łowicka. A meble – cóż, nie oszczędzamy na nich: powinny być ładne i dobrze zrobione, nie tandetne, z materiałów najlepszej jakości. 
I jeszcze jedno – modne i dobrze zaprojektowane wnętrze nie może razić kontrastem w wyborze styli. 
- Trzeba o tym pamiętać, by nie dobierać wyposażenia wnętrza w postaci jednej starej szafki, a reszty – z mebli nowoczesnych, w zupełnie innym stylu – dodaje Michał Snela. - Nowoczesne meble też się nadają do starych wnętrz, ale przy zachowaniu konsekwencji: wyłącznie one stoją w pokoju. Prawdę mówiąc, jednak lepiej im w nowoczesnym budownictwie.
Tu wszystko zależy od samego wnętrza, od charakteru mieszkania, i przede wszystkim pod tym kątem dobieramy rodzaj mebli. Oczywiście ważne są też preferencje osoby, która w takich pomieszczeniach będzie żyła, jednak podstawą jest to, by nie mieszać styli, by trzymać się konsekwentnie wybranej koncepcji, pasującej do typu budynku i mieszkania. Jeśli mieszkamy w tzw. starym budownictwie, i lubimy styl antycznych wnętrz, to warto rozejrzeć się za klasycznymi meblami starymi – z giełdy staroci lub z salonów posiadających takie egzemplarze w ofercie, lub też skorzystać z mebli stylizowanych na stare. Są one przeważnie bogato zdobione, wykonane z drewna, i występują w dość bogatych kompletach, tzn. szafy i kanapę uzupełnia zgodna w stylu gama stolików, mniejszych szafek, sekretarzyków i toaletek. 
Obecnie we wnętrzach klasycznych nadal królują elementy ozdobne, liczniejsze niż w stylu nowoczesnym, a także – wśród barw - wszelkiej gamy pastele.