Najlepiej czujemy się w pokoju dopasowanym do naszych potrzeb. Lubimy w nim przebywać, bo barwy i styl są takie jakie lubimy, meble odpowiadają naszemu gustowi, a ponadto wszystko mamy pod ręką i wiemy, gdzie szukać danej rzeczy, jeśli jest nam potrzebna. Dlatego każdy zazwyczaj sam stara się rozplanować rozmieszczenie mebli, czy dobrać barwy, przy remontach, bądź wprowadzaniu się do nowego mieszkania. 

- Jednak nie można zupełnie dowolnie kształtować wnętrza pomieszczenia – mówi Michał Snela, architekt i projektant wnętrz. – Prawie zawsze jesteśmy uzależnieni od zastanego układu, czyli np. kształtu i wielkości pomieszczenia, ustawienia okien i drzwi, czy jakości oświetlenia. W nowoczesnym budownictwie dochodzą do tego elementy konstrukcyjne typu filarów, świetlików, czy koncepcyjne – elementy z cegieł wyeksponowane na tynku ścian. Dlatego trzeba tak rozmieścić i dobrać meble, czy artykuły dekoracyjne, by nie było zgrzytu z zastaną sytuacją, a jednocześnie by je dobrze wyeksponować i ustawić tak, byśmy mieli do nich nieskrępowany dostęp. 
Najwygodniej jest zatem skorzystać z programów komputerowych – wizualizacji wnętrza, lub usług projektantów, którzy na ekranie komputera pokażą nam, jak będzie wyglądac konkretne wnętrze, przy wykorzystaniu dokładnie takich mebli, tapet, czy dywanów, jakie sobie wymarzyliśmy. Można wówczas dodawać, lub odejmować niektóre rzeczy i obserwować jak zmienia się ogólny obraz. A gdy już uznamy, że dokładnie takie zagospodarowanie pokoju nam odpowiada, możemy kompletować wybrane elementy. 
Na brak wyboru na rynku mebli narzekać absolutnie nie można: w sklepach i salonach czekają na nas takie zestawy, jakie tylko sobie wymarzymy – nowoczesne, bądź stylizowane na antyczne, małe i duże, jasne i ciemne. A do tego na giełdach i w antykwariatach można znaleźć autentyczne stare meble, które zawsze zapewniają odpowiedni klimat wnętrza.
- Wszystko zależy od samego wnętrza, od charakteru mieszkania, i przede wszystkim pod tym kątem dobieramy rodzaj mebli – mówi Michał Snela. – Oczywiście ważne są też preferencje osoby, która w takich pomieszczeniach będzie żyła, jednak podstawą jest to, by nie mieszać styli, by trzymać się konsekwentnie wybranej koncepcji, pasującej do typu budynku i mieszkania. 
Jeśli mieszkamy w tzw. starym budownictwie, i lubimy styl antycznych wnętrz, to warto rozejrzeć się za klasycznymi meblami starymi – z giełdy staroci lub z salonów posiadających takie egzemplarze w ofercie, lub też skorzystać z mebli stylizowanych na stare. Są one przeważnie bogato zdobione, wykonane z drewna, i występują w dość bogatych kompletach, tzn. szafy i kanapę uzupełnia zgodna w stylu gama stolików, mniejszych szafek, sekretarzyków i toaletek. 
- Trzeba o tym pamiętać, by nie dobierać wyposażenia wnętrza w postaci jednej starej szafki, a reszty – z mebli nowoczesnych, w zupełnie innym stylu – dodaje Michał Snela. - Nowoczesne meble też się nadają do starych wnętrz, ale przy zachowaniu konsekwencji: wyłącznie one stoją w pokoju. Prawdę mówiąc, jednak lepiej im w nowoczesnym budownictwie...
Na rynku spotykamy meble w dużym wyborze, w wielu wariantach barwnych, i to odbiegających od klasycznych brązów – a więc czerwone, żółte, białe, czarne, granatowe. 
- Jasne, ciemne, proste, lub wyszukane w kształcie, wielkoseryjne produkcje, jak i pojedyncze meble, robione przez designerów na zamówienie – uzupełnia Michał Snela. – Jeśli chcemy mieć oryginalny, jednostkowy mebel, wymyślony tylko dla nas, musimy znaleźć projektanta, który ma doświadczenie w przygotowywaniu takich mebli, jakie nam odpowiadają i najlepiej – w takich się specjalizuje. Późnej takim właśnie unikatowym meblem możemy się pochwalić w gronie znajomych.
Indywidualne wzornictwo opiera się na guście zamawiającego i niektórych widzów może zadziwiać, a nawet szokować. Wieszaki w kształcie dłoni, nogi stołowe w kształcie ludzkich nóg...
-  Sto lat temu też nikt nie pomyślał, że korkociąg do wina nie musi być tylko rączką ze świderkiem – dodaje M.Snela. – A dziś powstają prawdziwe dzieła sztuki, będące nie tylko użytecznymi korkociągami. Ale jednocześnie w dobie technik komputerowych nie musimy obawiać się, że efekt finalny pracy projektanta nas przerazi – zawsze można poprosić o wykonanie wcześniejszej wizualizacji komputerowej zamówionego mebla.